22. 9. 2025—8. 12. 2025

Akademie mediální gramotnosti

Zdarma

Z online prostoru se stává Platónova jeskyně 2.0. Vidíme stíny realit, které si vytváříme v našich hlavách?

 

K dispozici

Kategorie:
info
Pro koho Pedagogové základních a středních škol, akademičtí pracovníci, studenti vysokých škol a veřejnost
icon
Doba trvání 9 hodin
icon
Místo prezenčně, Kampus Hybernská—A3, Hybernská 998/4, Praha 1
info
Jak se potkáme 6× prezenční setkání
icon
Počet míst max. 26 účastníků

Algoritmy strojového učení, které stojí za doporučovacími systémy na sociálních platformách, dovolují komukoli přesně cílit sdělení na jednotlivce nebo cílové skupiny. Stroje rozpoznávají emoce z textu, videa nebo obrázku. Existují aplikace, které snadno svléknou kohokoliv, naklonují jeho hlas a ve videu mu vloží do úst věci, které by nikdy neřekl. Pojďme v rámci navazujících workshopů otevírat zásadní témata, která se týkají většiny z nás.
 

Jednotlivé lekce

  1. Jak fungují doporučovací systémy?
    V této lekci se ponoříme do světa algoritmů, které rozhodují o tom, co na nás v online prostředí „vyskočí“. Od videí na YouTube přes obsah na Instagramu až po výsledky vyhledávání – doporučovací systémy formují náš pohled na svět. Naučíme se rozpoznat jejich výhody, ale i rizika, která s sebou přinášejí, a porozumíme jejich vlivu na naše rozhodování a informační bubliny.
  2. Mikrocílení a darkposting: manipulace na míru
    Zaměříme se na technologie, které umožňují šít sdělení na míru jednotlivým lidem nebo skupinám. Jak je možné, že někdo vidí sponzorovaný příspěvek, který jiný nikdy neuvidí? Co je darkposting a jaká byla role společnosti Cambridge Analytica v amerických volbách 2016? Účastníci získají přehled o tom, jak snadno lze veřejné mínění ovlivnit bez vědomí širší společnosti.
  3. Propaganda v éře generativní AI
    Jak se mění podoba propagandy, když ji místo člověka tvoří stroj? Tato lekce odhalí způsoby, jak generativní umělá inteligence pomáhá vytvářet přesvědčivé, ale zavádějící narativy. Zkoumáme, co zůstává z pravdy, když je možné s minimem úsilí generovat texty, které vypadají jako autentické.
  4. Emoce pod lupou algoritmů
    V této lekci prozkoumáme technologie, které se snaží číst emoce z našich tváří, hlasu nebo textu. Jak to funguje? A je vůbec v pořádku, aby stroje rozpoznávaly naše pocity? Lekce otevírá etické otázky spojené s tímto fenoménem a nabízí i praktickou ukázku analýzy sentimentu.
  5. Syntetická realita a digitální manipulace
    Když svět ovládnou syntetičtí influenceři a videa nelze odlišit od reality, co to znamená pro naši důvěru v informace? Lekce se zaměřuje na možnosti i hrozby spojené s generováním textu, obrázků, videa i zvuku pomocí AI. Pomocí příkladů syntetických influencerů odhalíme, jak tenká může být hranice mezi realitou a fikcí.
  6. Obraz a politika: když vizuály mluví
    Jak mohou volební plakáty manipulovat naše emoce? A jak lze k jejich analýze využít generativní AI? Tato lekce ukazuje, jak technologie dokáže rozpoznat záměr a tón vizuální politické komunikace a jak tyto nástroje můžeme využít k vlastnímu kritickému čtení obrazů, které nás obklopují.

 

Formát akademie

  • 6× na sebe navazující prezenční workshop

Harmonogram AI akademie

  • 22. 9., čas 17:00–18:30
  • 6. 10., čas 17:00–18:30
  • 20. 10., čas 17:00–18:30
  • 3. 11., čas 17:00–18:30
  • 24. 11. , čas 17:00–18:30
  • 8.  12., čas 17:00–18:30

Máte dotaz?

Jitka ŠimkováRádi jej zodpovíme.
Obraťte se na koordinátora workshopů Jitku Šimkovou.
Tel.:724 017 217, E-mail: jitka.simkova@aidetem.cz